پرورش پرتقال

پرتقال یکی از میوه‌های پرطرفدار و خوش‌طعم است به همین خاطر درخت پرتقال در تمام دنیا رشد داده می‌شود. شما حتی می‌توانید درخت پرتقال را داخل خانه یا گلخانه پرورش دهید البته بهترین روش برای داشتن یک درخت پرتقال این است که نهال یا درخت جوان آن را خریداری کنید. ولی اگر شما علاقه دارید که کاشت این گیاه را از ابتدا تجربه کنید باید دانه‌ی پرتقال را تهیه و آن را در خاک بکارید. برای آموزش و نحوه‌ی کاشت درخت پرتقال به ادامه‌ی این مطلب توجه کنید.

ویژگی‌های ظاهری درخت پرتقال

از ویژگی‌های ظاهری یک درخت پرتقال می‌توان به برگ‌های همیشه سبز و چرم‌مانند آن اشاره کرد. این درخت تا ارتفاع ۱۰ می‌تواند رشد کند و همچنین دارای گل‌های سفیدرنگی است. درخت پرتقال جزو درختان مرکبات است که باید در کاشت و در نحوه‌ی نگهداری آن بیشتر دقت شود.

مرکبات در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب هستند مثل شمال ایران به خوبی رشد می‌کند، اما ریشه‌ی آن از آب زیاد بیزار است و همینطور خشکی هم به درخت آسیب می‌زند. بنابراین خاک این درخت را باید همیشه مرطوب نگه داشت. مرکبات را در همه‌ی فصول بجز تابستان می‌توان

نحوه‌ی کاشت درخت پرتقال

کاشت درخت پرتقال به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که عبارت‌اند از کاشت دانه‌ی پرتقال، قلمه زدن و یا خریدن نهال درخت پرتقال. در هر یک از این موارد کیفیت نهال بیشترین اهمیت را در رشد و کیفیت محصول دارد و بهترین روش برای کاشت درخت پرتقال، قلمه زدن می‌باشد. زیرا درختانی که با کاشت دانه شروع به رشد می‌کنند، عمر کوتاهی دارند و عمدتا در معرض پوسیدگی ریشه قرار دارند.

در روش قلمه‌زنی، برای رشد بهتر نهال، از شیوه قلمه زدن بین یک شاخه جوان و ساقه زیرزمینی از یک درخت پربار پرتقال استفاده می‌کنند. رشد میوه‌ی این گیاه از نهالی که قلمه‌زنی شده بهتر از کاشت دانه‌ی آن می‌باشد.

برای کاشت درخت پرتقال به صورت نهال گودالی به عمق ۷۰ سانتی متر حفر کنید. سپس ۱۰ بیل ماسه، ۱۰ بیل برگ و ۱۵ الی ۲۰ بیل کود دامی را با خاکی که از گودال درمیارید، مخلوط کنید. حال کل گودال را از خاکی که درست کردید، پر کنید.

حال نهال را روی مرکز خاک درون گودال بگذارید و دور تا دور آن را از همان خاک پر کنید. در واقع مرکبات را در شمال ایران که بارندگی زیاد است نباید درون زمین کاشت بلکه آن را باید روی زمین کاشت تا آب زیاد دور ریشه جمع نشود.

نحوه‌ی مراقبت از درخت پرتقال

درخت پرتقال جزو درخت مرکبات است. مرکبات در جای مرطوب مانند شمال ایران خوب رشد می‌کنند و برای تولید محصولات با کیفیت از آن باید به موارد زیر توجه کرد.

خاک

خاک‌های سبک، شنی و رسی با PH پنج الی هفت برای کاشت مرکبات مناسب می‌باشند. موضوع مورد اهمیت در کاشت درخت پرتقال، خاک مناسب است. درختان مرکبات از زمین‌هایی که آب دائما در آن تجمع می‌کند خوششان نمی‌آید و رشد خوبی نخواهند کرد.

خاک مناسب برای کاشت نهال مرکبات عبارت است از ۱۵ درصد ماسه، ۱۵ درصد برگ جنگلی، ۲۵ درصد کود دامی، ۴۵ درصد هم خاک باغچه یا همان خاکی که از گودال حفر کرده‌اید.

آبیاری

با توجه به انواع مختلف درخت پرتقال نیاز آنها به آبیاری با توجه به آب و هوا و بارش سالانه متفاوت است.درخت پرتقال در بهار نیازمند آبیاری منظم است و از پژمردگی آن جلوگیری شود ولی در پاییز نباید آن را آبیاری کرد.

در کاشت درخت پرتقال و مراقبت از آن به این نکته توجه کنید که آبیاری منظم و صحیح در کیفیت محصول موثر است. عمق کاشت نیز در میزان آبیاری مهم است. عمق آبیاری باید بین ۲٫۵ تا ۴ سانتی‌متر در خاک باشد تا رشد درخت پرتقال بهتر شود.

دما

مناسب‌ترین دما برای حداکثر رشد ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

نور

کاشت و پرورش درخت پرتقال، به نور زیاد آفتاب نیاز دارد.

کوددهی

برای تولید محصول خوب و با کیفیت از درخت پرتقال باید بین ۵۰۰ گرم تا ۱ کیلوگرم کود نیتروژنه برای هر درخت استفاده شود. کود باید دارای پتاسیم و فسفر باشد.

آفت

مرکبات را آفت و مریضی‌های زیادی تهدید می‌کند که باید به موقع آن را سم‌پاشی کرد. سم‌پاشی مرکبات از خردادماه هر سال تا مهر ماه در هر ۱۵ روز یک‌بار انجام می‌شود.

فواید استفاده از پرتقال

  • پرتقال سرشار از ویتامین ث است.
  • روغن نرولی Neroli Oil از گل‌های درخت پرتقال تهیه می‌شود که دارای بوئی بسیار مطبوع بوده و خیلی گران است و در عطر سازی از آن استفاده می‌شود.
  • پرتقال دارای انواع مواد مغذی گیاهی و انواع فیبر غذایی است.
  • پرتقال حاوی آنتی اکسیدان است.
  • پوست و آب پرتقال تقویت کننده معده، ضد نفخ و ادرارآور است.
  • مصرف جوشانده پوست آن، برای آرام کردن سرفه، رفع سرماخوردگی و سوء هاضمه مفید است.
  • پوست آن به عنوان مرهم برای اگزما و ناراحتی های پوستی مفید است.
  • پرتقال به طور کلی ضد اسپاسم و آرام بخش است.
  • اسانس پرتقال اثر ضد عفونی کننده دارد و از پوست آن گرفته می شود، اما چون خیلی زود فاسد می شود، همیشه باید تازه مصرف شود و اگر نگهداری شود برای مدت کم، در جای تاریک و خنک باید گذاشته شود.

در این مطلب نکات مفیدی در مورد کاشت درخت پرتقال و نحوه‌ی نگهداری درخت پرتقال گفته شد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.